wordpress tema

Termostatik Vanalar

Termostatik Radyatör
Vanası Kullanımı

Termostatik Vana Nasıl Çalışır / Neden Çalışmaz ?3412_buyuk

Termostatik vana üzerinde bulunan her sayı bir oda ısısına tekabül eder. Termostatik vana sürekli olarak oda ısısını ölçer, eğer oda vananın ayarlandığı ısı seviyesinin altında ise, vana kendini açar ve radyatörü ısıtır. Oda termostatik vana üzerinde belirlenen ısı seviyesine ulaştığında, vana kendini otomatik olarak kapatır. Bu şekilde odanızın ısı seviyesinde dalgalanmalar olmaz, odanızın ısısı ayarladığınız konfor seviyesinde sabit kalır.

*

1

2

3

4

5

7-8 °C

11-12°C

15-16 °C

19-20 °C

23-24 °C

27-28 °C

Örnek:

Kullandığınız termostatik vanada “4” numaralı konum 24 dereceye karşılık gelmektedir. Siz vananızı “4” konumuna ayarladıysanız, termostatik vananız sürekli olarak odayı 24 derecede tutmak için çalışacaktır. Odanız 24 derecenin üzerine çıktıysa kalorifer peteğiniz tam kapalı olacaktır. Aynı şekilde odanız 24 derecenin altına düştüğünde kalorifer peteğiniz tam açık olacaktır.

Önemli Uyarı :

Dairelerinizde kullanılan eski tip (açma –kapama) vanaları genellikle sonuna kadar açık olarak bulunmaktadır ancak dairenize takılan yeni nesil termostatik radyatör vanaları ise tamamen sıcaklığa duyarlı çalışıyor olup montaj sonrası ayar kısmı 2 numaralı konumda olabilir. 2 numaralı ayar konumu yukarıdaki skalada görüldüğü üzere 15-16 C’ye denk gelmektedir.

Şayet mevcut ayar konumu 2 olarak tutulursa oda sıcaklığınız 15-16 C’nin üzerine çıkmayacaktır. Bu sebebten ötürü lütfen arzu ettiğiniz oda sıcaklığı için termostatik radyatör vananızın ayar konumunu değiştirmeyi ihmal etmeyin!!!

Not: Termostatik Vanalar otomatik olarak çalışma prensibine sahip  olduğundan, radyatör peteklerinizin üst kısımları alt kısımlarından her zaman  daha sıcak olacaktır. Peteklerinizde yukarıdan aşağıya doğru bir ısı azalması  gözlemlenebilir.  Bu   durum   bir   teknik   sıkıntı   olmayıp   Termostatik   vana    kullanılan    tüm  peteklerde   görülen  normal   bir   durumdur.